كوچك يا بزرگ كردن بخش :.منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
آخرين ويرايش سایت
آگهی ها
آمار بازدیدکنندگان
آموزش سلامت همگانی
اخبار دو ستونی
پیوند ها
تماس با ما
جستجو
فرم های الکترونیکی
فوتر
منو راست
منوی بالا
هدر
ورود
اخبار دو ستونی
برق گرفتگی، شدیدترین نوع سوختگی را ایجاد می کند
 • سوختگی های الکتریکی و ناشی از برق گرفتگی، شدیدترین نوع سوختگی است. به طور معمول این نوع حادثه؛ سوختگی درجه چهار ایجاد می کند و در آن، علاوه بر پوست، عضلات و استخوان ها درگیر شده و باعث ناتوانی های خیلی شدید در فرد و حتی مرگ او می شود.
  دکتر علی طارمیها، رییس مرکز آموزش درمانی - شهید رجایی قزوین، با بیان مطالب فوق، گفت: در این نوع سوختگی ها مهم است که بیمار به سرعت از نظر قلبی – عروقی، کنترل شده و حجم مایعات بدن وی افزایش یابد تا مواد سمی که در اثر جمع شدن مواد زائد در عضلات، بوجود آمده از طریق کلیه دفع شود.
  این متخصص جراحی و سوختگی تصریح کرد که سوختگی با مواد شیمیایی، سوختگی های حرارتی به خصوص در اطفال و سوختگی های ناشی از انفجار نیز از دیگر انواع شایع سوختگی ها است.
  وی درباره درجه بندی و عمق سوختگی ها هم گفت: از لحاظ عمق سوختگی، سوختگی عمقی درجه یک، فقط سوختگی سطحی و شامل لایه فوقانی پوست یا اپیدرم بوده و سوختگی درجه دو، شامل درم و اپیدرم است که خود آن به سطحی و عمقی تقسیم می شود.
  رییس تنها مرکز تخصصی درمان سوختگی در استان قزوین، بیان کرد: سوختگی سطحی در 10 تا 14 روز و حداکثر 21 روز بدون برجا گذاشتن جوشگاه یا گوشت اضافی خود به خود بهبود می یابد، مگر آن که با دست کاری و درمان غیراصولی تبدیل به سوختگی عمقی شود.
  به گفته ایشان: سوختگی درجه دو عمقی، خود به خود بهبود نمی یابد و اگر میکروب روی آن سوار شود یا لایه های عمیق تری درگیر باشد و یا همراه با جوشگاه باشد، باید مداخلات جراحی روی آن انجام شود.
  دکتر طارمیها، عفونت را یکی از رایج ترین مشکلات سوختگی ها دانست و گفت: به طور کلی، عوارض سوختگی به دو عامل سطح و وسعت سوختگی و سن بیمار بستگی دارد. ایشان تأکید کرد که در فردی با سوختگی 40 درصد و سن  سال 60 به بالا، امکان ادامه حیات مصدوم، بسیار پایین است.